Zemes stunda un tās izaicinājumi Latvijā

Katru gadu Latvijā un visā pasaulē tiek organizēta akcija “Zemes stunda”, kuras laikā iedzīvotāji tiek aicināti uz 1 stundu atturēties no elektrības izmantošanas. Saprotamu apsvērumu dēļ šī akcija netiek īstenota slimnīcās, kur darbojas dažādi pacientu dzīvībai svarīgi aparāti, taču privātpersonu lokā tā gūst popularitāti.

Izslēgt elektroniskās ierīces un sadzīves tehniku uz vienu stundu var katrs. Ja ikviens pasaules iedzīvotājs to izdarītu, tad elektroenerģijas ietaupījums būtu nozmīgis. Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka šis ietaupījums nav akcijas galvenais mērķis. Organizatori vēlas atgādināt un likt aizdomāties cilvēkiem par ilgtspējīgas attīstības pamatidejām. Mēs nedzīvojam uz šīs Zemes vieni paši, taču to piesārņojam un izmantojam tādā apmērā it kā Zemes resursi būtu bezgalīgi. Rezultātā veidojas situācija, kad daba tiek piesārņota aizvien vairāk un, lai to kompensētu tiek radīti aizvien jauni ķīmiski preperāti un līdzekļi, bet dzīves kvalitāte turpina pasliktināties.

Kam nepatīk Zemes stunda ? 

Vieni no aktīvākajiem pretiniekiem Zemes stundai Latvijā varētu būt mikro kreditēšanas uzņēmumu īpašnieki. Atvienojot elektrību uz vienu stundu, tiek zaudēti klienti, kas šajā laikā būtu varējuši paņemt aizdevumu un uzņēmums negūst plānotos ienākumus. Protams, tas ir tikai joks, jo nereti kļūme datorsistēmās vai kādi citi iemesli aizkavē aizdevumu piešķiršanu uz krietni ilgāku laiku. Patēriņa kredīti online vidē ir pieejami katru dienu, taču tie, kam tie ir nepieciešami tieši Zemes stundas laikā var pietiekties aizdevumam arī ātrāk vai doties uz kādu no bankām. Atšķirībā no mazajiem uzņēmumiem komercbankas nevar pārtraukt elektrības piegādi saviemserveriem, jo tad nobruktu visa klientu datu bāze un nebūtu iespējami norēķini arī internetbankā. Daudziem tas būtu nieks, taču ir reizes, kad naudas pārskaitījums draugam vai brālim ir jāveic tūlīt un uzreiz. Ja nauda netiek saņemta, nav iespējams iegādāties autobusa, prāmja vai avio biļeti vai citu pakalpojumu. Rezultātā varam secināt, ka bankām, slimnīcām, cietumiem un tiesībsargājošajām iestādēm nevajadzētu piedalīties akcijā Zemes stunda. Mazo kredītu devēji to var darīt pēc saviem ieskatiem, jo viņu ietekme uz parasto cilvēku dzīvēm ir salīdzinoši niecīga. Ietekme izpaužas vien tajā brīdī, kad kādam steidzami vajag naudu, bet šādas vajadzības ir bijušas arī agrāk un neviens no tā nav sajuties sliktāk.

Vai akcijai Zemes stunda ir kāda ilgtermiņa nozīme ?

Vides organizāciju rīkotā akcijai zemes stunda ir, galvenokārt, simboliska nozīme, taču ir cilvēki uz kuriem tā atstāj ilgtermiņa ietekmi. Iespējams, ka tieši šis viens cilvēks būs tas, kas izgudros jaunu dzinēju vai enerģijas ieguves veidu, kas nepiesārņos dabu un pasaule kļūs labāka. Cerēsim uz to labāko. Salīdzinot ar citām pasaules valstīm Latvija ir maza mēroga spēlētājs, taču mazs cinītis spēj gāzt lielu vezumu. Kopā mums izdosies.