Banku peļņa 2015. gadā

Saskaņā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas sniegto informāciju 2015. gadā Latvijas banku sektors (bankas, krājaizdevu sabiedrības, elektroniskās naudas iestādes, naudas tirgu fondi) nopelnījis 416,4 miljonus eiro. Tas ir par 33% vairāk nekā gadu iepriekš, kad peļņa bija 312,8 miljoni eiro. Šajos aprēķinos netiek ņemta vērā Latvijas Bankas pašas nopelnītie naudas līdzekļi.

Kopējie kredītiestāžu aktīvi 2015. gada nogalē veidoja 31,93 miljardus eiro, kas ir par 3,5 % vairāk nekā gadu iepriekš, kad aktīvi veidoja 30,85 miljardus eiro.

Kopumā pērn ar peļņu darbojās 15 Latvijā reģistrētas bankas un 5 ārvalstu banku filiāles. Šo kredītiestāžu kopējā tirgus daļa veidoja 96,1% no kopējiem banku sektora aktīviem.

Informācija par nebanku sektora peļņas rādītājiem nav pieejama, taču varam prognozēt, ka līdzīgi kā iepriekšējos gados to peļņas rādītāji nepārsniegs 100 miljonus eiro. Salīdzinoši nebanku tirgus absolūtā līdera 4finance peļņa 2014. gadā Latvijā veidoja tikai 4,6 miljonus eiro, kas bija par 33% mazāk nekā gadu iepriekš. Kopējā A/S 4Finance tirgus daļa Latvijā pēc neoficiālām aplēsēm pārsniedz 80% un tam pieder trīs zīmoli.

Papildus informācija

  1. Kredīti internetā LA.LV – Apskats par mikro aizdevumiem Latvijā
  2. Banku sektora peļņa FKTK.LV – FKTK apkopotā, no Latvijas Bankas saņemtā  informācija

Par komercbankām

Latvijā kopumā darbojas vairāki desmiti komercbanku, no kurām lielākā ir Swedbank. Banku galvenā peļņa Latvijas tirgū pēdējos gados veidojas no nerezidentu noguldījumu apkalpošanas. Saistībā ar vairāku banku negodrpātīgu darbu 2015. gadā FKTK piemēroja sodu un plānots, ka līdz ar jaunā FKTK vadītāja amatā stāšanos šī prakse varētu tikt turpināta. Lielāko sodu saņēma Privatbank, kurai bija jāiemaksā valsts budžetā 2 miljoni eiro un jānomaina kredītiestādes valde. Individuālus naudas sodus saņēma arī Privatbank valdes locekļi.